Gydomieji lazeriai – efektyvi gydymo priemonė

Lazerinės technologijos centro vadovas, profesorius, habilituotas daktaras Rimantas Kanapėnas.

Įvairiose srityse naudojami lazeriai neatsiejami nuo medicinos. Populiarėjant lazeriu atliekamoms estetinėms ir terapinėms procedūroms klinikose, pradedami kurti ir mažo galingumo prietaisai, kuriuos įsigyti gali visi norintieji. Apie šių lazerių poveikį, jų naudojimą ir į ką atkreipti dėmesį perkant tokį prietaisą kalbėjome su Lazerinės technologijos centro vadovu, profesoriumi, habilituotu daktaru Rimantu Kanapėnu. „Naudokite gydomuosius lazerius ir gydykitės patys namuose be skausmo ir vaistų“, – patarė R. Kanapėnas.

Pastaruoju metu vis daugėja mažo galingumo lazerinių prietaisų, skirtų naudoti namuose. Perkant tokį prietaisą, į  ką reikėtų atkreipti dėmesį?

Paskutiniu metu įvairiose žiniasklaidos priemonėse, spaudoje, reklaminiuose skelbimuose, turguose, gatvėje vis dažniau siūloma įvairių gydymo prietaisų, ypač Rusijos gamybos. Kaip taisyklė, tokie prietaisai nėra sertifikuoti Europos Sąjungos valstybėse, todėl jų gydomasis poveikis abejotinas. Norint įsigyti normalų gydymo prietaisą, visų pirma, reikia iš pardavėjo reikalauti ES sertifikato, pasidomėti prietaiso techninėmis charakteristikomis, esant galimybei pasikonsultuoti su specialistais, kuriančiais arba gaminančiais tokio tipo prietaisus, o tik vėliau jį įsigyti. Ypač tai liečia naujos kartos šiuolaikinius lazerinius, lazerinius magnetinius, elektromagnetinius, ultragarsinius prietaisus.

Šiandien daugiau girdime televizijos, radijo laidose pasiūlų, būrėjų, ekstrasensų, savamokslių patarimų, negu mokslininkų pasisakymų, įvertinimų apie gydymo prietaisus ir aparatūrą, sveikatos šaltinį, gydymo būdus. Labai keista ir paradoksalu, kad XXI amžiuje Lietuvoje mokslo ir mokslininkų nuomonė tapo nebereikalinga. Vyraujančios yra šarlataniškos nuomonės, išgalvotos komercijos tikslais.

Kam gydyti tokie lazeriai yra veiksmingiausi?

Aplamai, sertifikuoti gydomieji lazeriai, mūsų gamybos LMP-010, LMP-010M,  yra  iš tiesų veiksmingi gydant ypač sąnarių, nugaros, odos, ausų, gerklų, dantenų susirgimus, kaulų lūžius, prostatos, kiaušidžių susirgimus. Tai įrodė mokslo, klinikiniai tyrimai ir ilgametė praktika. Bendradarbiaujant su įvairių sričių medikais ir specialistais, klinikomis ir gydymo įstaigomis, šie gydomieji lazeriai yra sukurti naudoti tiek klinikinėje praktikoje, tiek ir individualiai namų sąlygose. Jų lazerio „švelnios“ spinduliuotės poveikis yra gydomasis. Lazerio spinduliai įsiskverbia iki 10 centimetrų gylyje minkštuose bioaudiniuose. Lietuvoje šie lazeriai naudojami nuo 1983 metų.

Esu girdėjusi, kad mažo galingumo lazeris gali padėti sureguliuoti aukštą kraujospūdį. Ar tai tiesa?

Mano nuomone, tai netiesa. Nežiūrint į tai, mažos galios lazerio spinduliuotė, paveikus veną, skystina kraują, o suskystėjęs kraujas lengviau ir greičiau patenka į tolimiausias periferijos mikrokraujagysles, juos aprūpina deguonimi ir kitomis reikalingomis medžiagomis. Tai labai svarbu poinsultiniam gydymui ir profilaktikai.

Ar lazeris gali sukelti šalutinį poveikį? Ar jį saugu naudoti sergantiems onkologinėmis ligomis ar turintiems itin daug apgamų?

Taip, gali. Lazerio spinduliuotės negalima naudoti ypač sergant leukoze, nes biostimuliuojamos tiek sveikosios, tiek vėžinės ląstelės.  Tas pats yra ir su apgamais. Jeigu jie yra vėžinės kilmės, lazeriu jų gydyti negalima.

Kaip lazeris veikia, kokiu būdu jis gydo ar malšina skausmą?

Biofizikinis mechanizmas yra labai sudėtingas ir iki šiol mokslas neturi vieningos nuomonės. Juk būna ir taip gyvenime: išrandame originalų prietaisą ar įrenginį, atrandame reiškinį ar savybę, kurie duoda ryškų, apčiuopiamą teigiamą efektą, tačiau moksliškai paaiškinti jų biofizikinį mechanizmą yra sunku. Lazerio spinduliuotės  tam tikro bangos ilgio fotonų srautas, veikdamas lokaliai į žmogaus patologinį židinį, biostimuliuoja jame jonų migraciją, dėl ko suaktyvėja medžiagų apykaita, kraujotaka. Tokiu būdu gydomi įvairūs susirgimai, malšinami skausmai.

Klinikose lazeriai plačiai naudojami gydymo tikslais, dermatologijoje, estetinėje dermatologijoje, reabilitacijoje, esant įvairaus pobūdžio skausmams. Ar mažo galingumo lazeriais, naudojamais namuose, galima pasiekti tokio paties rezultato, kaip su esančiais klinikose?

Mūsų sukurti ir gaminami gydomieji lazeriai LMP-010, LMP-010M plačiai naudojami gydymo tikslais. Jų gydomasis poveikis arba gydymo rezultatas yra absoliučiai vienodas, ar jūs gydysitės klinikoje, sanatorijoje, poliklinikoje, ar namuose. Tik būtina viena sąlyga – laikytis tų normatyvų, pavyzdžiui, lazerio spinduliuotės galios, trukmės, kurie nurodyti prietaiso instrukcijoje.

Gydomieji lazeriai – tai efektyvi gydymo priemonė. Jie gali būti ir kaip pagalbinė, ir kaip profilaktinė priemonė, jie puikiai dera su kitais medikamentiniais bei fizioterapiniais gydymo metodais. Jie visiškai nepavojingi žmogui. Oras yra izoliatorius – 10-12 centimetrų atstumu visiškai nuslopina lazerio spinduliuotę. Sertifikuotų gydomųjų lazerių „švelnūs“ spinduliai, veikiantys lokaliai  į žmogaus patologinį židinį nesukelia šalutinio poveikio, nes bioaudiniai prisisotina „fotoninės energijos“ ir jos daugiau nebepriima. Tai reguliuoja, taip vadinamas, prisisotinimo efektas.

(Visited 34 times, 1 visits today)