Šiandien, gruodžio 1-ąją, pažymima Pasaulinė AIDS diena. Skaičiuojant nuo tada, kai pasaulyje buvo užregistruotas pirmasis ŽIV infekcijos atvejis, 78 mln. žmonių pasaulyje užsikrėtė ŽIV, iš kurių 35 mln. žmonių mirė nuo ligų, susijusių su AIDS, rašoma Jungtinių Tautų AIDS programos (angl. UNAIDS) pranešime spaudai. Pasak UNAIDS, įveikti AIDS iki 2030 m. – vienas iš keleto tvaraus pasaulinio vystymosi siekių. Šiuo tikslu siekiama stiprinti ŽIV infekcijos prevenciją ir ŽIV ligos gydymo prieinamumą.
Kas dvi minutes užsikrečia paauglys
Pasaulis padarė milžinišką pažangą dėdamas pastangas įveikti AIDS, bet kova dar toli gražu nebaigta, ypač ŽIV prevencijos srityje tarp vaikų ir paauglių, pažymima JT vaikų fondo (angl. UNICEF) Pasaulinei AIDS dienai skirtame pranešime spaudai. Pasak pranešimo, kas dvi minutes pasaulyje ŽIV užsikrečia paauglys, dažniausiai mergina, todėl jei norime įveikti AIDS, turime padvigubinti savo pastangas ir jos turi pasiekti kiekvieną vaiką ir paauglį. Pasaulyje yra apie 2 mln. ŽIV infekuotų paauglių (10 – 19 m. amžiaus grupės).
Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro duomenimis, naujų ŽIV infekcijos atvejų tendencija Europos regione per pastaruosius dvidešimt metų turėjo augimo tendenciją, ypač Rytų Europoje. Tuo tarpu Europos Sąjungos ir Europos ekonominės erdvės (ES/EEE) šalyse situacija stabilizavosi prieš dešimtmetį. Pagal ŽIV plitimo būdą daugiausiai užsikrėtusiųjų ŽIV pastarąjį dešimtmetį ES/EEE šalyse nustatyta tarp vyrų, turinčių lytinius santykius su vyrais (VSV). Dešimtmetės stebėjimo tendencijos rodo, kad užsikrėtusiųjų per švirkščiamuosius narkotikus ES/EEE šalyse mažėja.
Lietuvoje – 168 nauji ŽIV atvejai
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, sergamumo ŽIV rodiklis Lietuvoje 2015 m. siekė 5,4 atvejo 100 tūkst. gyventojų ir tai mažiau nei ES/EEE šalių vidurkis (6,2 atv./ 100 tūkst. gyv.). Šiemet Lietuvoje nustatyti 168 nauji ŽIV atvejai. Iš viso Lietuvoje iki š.m. lapkričio 1 d. užregistruoti 2703 ŽIV užsikrėtę asmenys. Vyrų keturis kartus daugiau nei moterų.
Paskaitą transliavo internetu
Pasaulinės AIDS dienos išvakarėse, lapkričio 30 d., ULAC kartu su Lietuvos nacionaline Martyno Mažvydo biblioteka sukvietė 311 ugdymo įstaigų, kurios subūrė per 11 tūkst. auklėtinių, bibliotekų lankytojų ir kitų besidominčių ŽIV ir AIDS temomis stebėti prof. dr. Sauliaus Čaplinsko paskaitą „AIDS: GERIAU ŽINOTI!”, kuri buvo tiesiogiai transliuojama internetu.
Paskaitos metu profesorius atsakė į aktualius visuomenei klausimus apie ŽIV ir AIDS. Kodėl nepavyksta sustabdyti ŽIV epidemijos? Kokie mitai vis dar gaubia ŽIV ir AIDS? Kodėl ŽIV paplitimas mūsų kaimynystėje vienas didžiausių? Ką apie ŽIV ir AIDS turi žinoti kiekvienas? Paskaitos įrašą galima rasti Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Youtube kanalo paskyroje, kurią surasite čia.
Padėkojo žiniasklaidos atstovams
ULAC drauge su Sveikatos apsaugos ministerija, Visuomenės sveikatos biurų asociacija ir Pasaulio sveikatos organizacijos biuru lapkričio 30 d. Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje už dėmesį sveikatos temoms ir visuomenės informavimą apie ŽIV/AIDS, LPI ir hepatitus bei kitas užkrečiamąsias ligas padėkojo žiniasklaidai ir įstaigoms, kurios prisidėjo prie Europos ŽIV ir hepatitų testavimo savaitės.
Jau tradicija tapusių apdovanojimų metu ULAC direktorius prof. dr. Saulius Čaplinskas dėkojo Ukmergės rajono laikraščio “Gimtoji žemė” vyriausiojo redaktoriaus pavaduotojai Loretai Ežerskytei už aktyvų visuomenės švietimą ir objektyvius straipsnius užkrečiamųjų ligų temomis, dienraščio “Lietuvos rytas” žurnalistinių tyrimų skyriaus žurnalistei ir redaktorei Rasai Karmazaitei – už drąsius žurnalistinius tyrimus ir aktualius straipsnius užkrečiamųjų ligų temomis, LNK televizijos žinių reporterei Monikai Plepei – už kruopštų kasdienį visuomenės informavimą užkrečiamųjų ligų temomis, LRT televizijos laidų vedėjai reporterei Ugnei Galadauskaitei – už operatyvumą ir dėmesį užkrečiamųjų ligų problemoms, taiklius klausimus užkrečiamųjų ligų specialistams, Info TV televizijos žinių vedėjai žurnalistei Rasai Tapinienei – už objektyvų informavimą užkrečiamųjų ligų temomis.
Joana Tomkevičiūtė,
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras